Menü
Röportaj : Gönen: "Bu şarkılar benim yaptığım ilk şarkılar..."
27 Temmuz 2008 Pazar - 02:11 GMT
Gonen

İlk albümü "Hayal Bile Edemezsin" ile DMC etiketiyle müzik severlerle buluşan Gönen, kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.. Gönen Ahmet Erten'le Hayat Müzik'in konuğu oldu..

- Kariyerinizin ilk albümü "Hayal Bile Edemezsin" ile müzik severlerle buluştunuz... Basın bülteninizde Dallas'ta Mühendislik eğitimi aldığınızı okuduk.. Nasıl oluştu bütün bu albüm projesi.. Mühendislikten şarkıcılığa geçiş sürecinden bahseder misiniz?1999 yılında Stevens Institute of Technology Üniversitesi'nde mühendislik eğitimine başlamam ile New York'ta sahneye çıkmam aynı dönmelere denk geliyor aslında. Her ne kadar müzik önceliğim olsada başladığım işi yarım bırakmamak için mühendislik eğitimime devam ettim ve mezun oldum. Üniversite de okuduğum yıllarda profesyonel anlamda sahne çalışmalarım beni üniversite sonrası kariyer olarak müziği seçmeme vesile oldu. Albüm projesi o dönemlerde şekillenmeye başlamıştı kafamda. 2005 yılında da Türkiye'ye döner dönmez kolları sıvadım ve sevgili Donat Bayer'le uzun bir albüm hazırlığı içine girdim.

- Albümün müzik direktörlüğünü Kargo grubundan tanıdığımız Selim Öztürk üstlenmiş.. Selim Öztürk'le bir araya gelişinizinden ve bu müzikal birlikteliğinden ortaya çıkışından bahseder misiniz? Selim Öztürk beğendiğim ve güvendiğim bir müzik adamıdır. Kendisiyle tanıştıktan ve kafa yapılarımızın uyuştuğunu gördükten sonra bu projeyi kendisine teslim etmekte hiç tereddüt etmedim. Bu proje Selim'in en önem verdiği işlerinden biri oldu, hep beraber çok çalıştık ve çok uğraştık.

- İlk albümünü çıkaran müzisyenler genellikle istediklerini tam olarak albüme yansıtamadıklarından yakınırlar.. Gönen ilk albümü "Hayal Bile Edemezsin"de hayallerini, istediklerini tam olarak yansıtabildi mi peki...? Hazırlanan ilk albümlerde "Evet yapmak istediklerimin tamamını bu albümde yaptım" demek biraz zor. Ne var ki ben bu konuda iddialıyım. Bu albümde müzikal olarak bir arayış içinde olduğum doğru, önümüzdeki yıllarda yapacağım işlerde de bu arayış ve kendini geliştirme süreci mutlaka devam edecektir. Yalnız şunu belirtmeden geçemeyeceğim, çok samimi ve içten bir albüm oldu. Bu şarkılar benim yaptığım ilk şarkılar. O yüzden benim hayatımda her zaman çok özel olacaklar.

- Albümde hemen hemen bütün şarkıların sözleri kendi imzanızı taşıyor.. Ya da Donat Bayer'le ortak çalışmalara rastlıyoruz.. Söz yazarı yönünüzü kendi albümleriniz dışında da kullanacak mısınız?... Farklı albümlerin repertuarlarında bulunmak gibi çalışmalarınız, planlarınız var mı? Yazdığım şarkılar yaşanmış hikayelerden ortaya çıkan cümlelerdir. Kendi hikayelerim, kendi hüzünlerim, kendi sevinçlerim...Bu açıdan baktığımda, şarkılarımı kendim söylemeliymişim gibi geliyor. Ancak, farklı albümlerde de şarkılarımın yer alması fikri beni fazlasıyla heyecanlandırıyor. Başka sanatçı dostlarımla bu tarz çalışmalar yapmak ve onların albümlerinde hem şarkılarımın olmasını, hem de uygun olduğu takdirde düet yapmayı gerçekten isterim. Çünkü müzik, gerçekten de paylaşıldıkça güzelleşir, kısaca "HAYAT, MÜZİK" dir :).

- İlk albümler hep özeldir, zorludur.. Ve bu zorlu başlangıçlarda destek olan zaman zaman yol açan isimler olur..Sizin albüm kartonetinizi incelediğimizde teşekkür bölümünde "Seda Sayan, Fatih Erkoç, Elif Dağdeviren" gibi isimleri görüyoruz... Bu isimlerin nasıl katkıları oldu albüme? Elbette ki bu yola çıkarken önce yalnız başınasınız. Ama zamanla sizdeki heyecanı, ışığı ve belki de potansiyeli gören insanlar oluyor çevrenizde ve tecrübeleri ile size yol gösteriyorlar. Bu yola adım atmaya çalışan yeni bir müzisyen olarak da sizin bu tecrübelere gerçekten çok ihtiyacınız oluyor. Bende de böyle oldu ve bu saydığınız isimler ve daha bir çok isim, her ihtiyacım olduğunda bana yol gösterdiler ve destek oldular. Başta ailem olmak üzere böyle yakın dostlarım olmasaydı asla bu yolda ilerleyemezdim, onlara gerçekten müteşekkirim.

-Klibinizle ilgili gönderilen bültende Sinan Çetin - Plato Film ekibiyle çalıştığınız ve klibinizin 60 bin dolara mal olduğu yazıyordu.. Hayli iddialı isimler ve iddialı bütçe dikkatimizi çekti... Ortaya çıkan iş de içinize sinmiş olmalı... ? Aklımda tasarladığım, Kısa bir film gibi, baştan sona bir aşk hikayesini anlatan bir klip idi. Plato film ekibi de gerçekten bu işi çok benimseyerek ve çok emek harcayarak çalıştılar. Benim ve ekibin içine sinen bir klip ortaya çıktı. Onlara da çok teşekkür ediyorum.

- Uzun yıllar yurt dışında bulunmanıza rağmen Türkçe müzik aklınızdan kalbinizden hiç kopmamış ki eğitim aldığınız bölüm dışında bambaşka bir sektörde var olmak istiyorsunuz.. Türkiye'de özellikle son yıllarda mp3-korsan gibi sebeplerle albüm satışları sekteye uğramışken, tercihiniz yine müzik olmuş.. Bütün bu verilen emekler sonunda beklentileriniz nedir "Hayal Bile Edemezsin"den? Sürekli yeni şeyler üretebileceğim, yeni insanlarla tanışabileceğim, macera ve heyecan dolu bir işimin olmasını istemem ve şarkı söylemeyi her şeyden çok sevmem bu işi tercih etmemdeki ana sebep oldu. Her sabah uyanıyorum ve sevdiğim, mutlu olduğum işi yapabildiğim için şükrediyorum. "Hayal Bile Edemezsin" den beklentilerime gelince; Bu albüm benim Türk Pop Müziği dinleyicisiyle tanışma albümüm. Bu albümle birlikte, dinleyici tarafından fark edilmek, kaliteli ve iyi müzik yapan biri olarak anılmak ve şarkılarımı mümkün olduğu kadar büyük kitlelere ulaştırmak beklentilerimin başında geliyor.

- Gönen'in örnek aldığı, dinlemekten vazgeçemediği isimleri öğrenebilir miyiz..? Aslında Klasik Türk Müziği dinlemeyi çok seviyorum ve büyük bir Münir Nurettin Selçuk hayranıyım. Türk popüler müziğinden bahsedecek olursak, son dönemlerde müziğimize renk katan çok başarılı genç müzisyenler olmakla birlikte, Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil, Sezen Aksu gibi söz yazarları ve bestecileri çok seviyorum. Ses rengi ve yorumculuğuyla da Ayşegül Aldinç'i beğeniyorum. Yurt dışından da Jeff Buckley, Amy Winehouse, Rufus Wainwright, Fiona Apple ve elbette David Bowie verebiliceğim örnekler arasında.

- Dinleyicilerinizle buluştuğunuz web adresini iletelim isterseniz..S izinle iletişim kurmak isteyen dinleyicilerinizle hangi adres(lerden) yazışıyorsunuz ? Web sitem : www.gonenonline.com Hazırladığımız web sitesinden dinleyicilerimiz benimle ilgili her türlü bilgiye ve habere ulaşabilirler, mesajlar gönderebilirler, hazırlanan anketlere katılabilirler. - hatta lütfen katılsınlar :)- Ayrıca fan kulübümüz de açılıyor, burada forumlara yazabilirler. Dinleyicilerin fikirleri benim için çok önemli ve değerli.

- Bu albüme dair 2008 yaz takviminde belli olan imza günü veya sahne çalışmaları var mı? Dinleyiciler en güncel konser ve imza günlerini web sitemizin haberler bölümünden takip edebilir. 15 Ağustos'ta Bahçelievler'deki Kale Alışveriş Merkezi'nde ilk imza günümüz gerçekleşecek. Şimdiden çok heyecanlıyım.

- Biz "Hayal Bile Edemezsin"i çok sevdik.. Emek harcanmış, çok sayıda kişinin ortaya kalbini koyduğu bir çalışma olduğu belli oluyor.. Eminiz müzik severler de keşfetmeye başlamışlardır.. Bunu duymak benim için gerçekten en büyük ödül ve mutluluk.

Röportaj: Ahmet Erten | Hayat Müzik