Menü
Röportaj : Yonca Lodi Röportajı
07 Temmuz 2008 Pazartesi - 01:01 GMT
Yonca Lodi

Son single çalışması "Yeter" ile dinleyicisini bir kez daha sevindiren Yonca Lodi Ahmet Erten'le Hayat Müzik'in konuğu oldu...

1-Yonca Lodi uzun bir aradan sonra çıkardığı "Yolumu Bulurum"un ardından sürpriz bir cover ile müzikseverlerle buluştu.. "Yeter" gibi önemli bir Sezen Aksu klasiği Yonca Lodi yorumuyla da çok ayrı bir renk kazandı.. Yeter'in cover şarkısı olması kimin fikriydi?.. Nasıl gelişti bu sürpriz cover, bahseder misiniz biraz? "Yeter" uzun zamandir söylemek istedigim, sözleri nedeniyle benim için çok özel anlami olan bir sarkiydi öncelikle. Sarkiyi tekrar gündeme getirmek benim fikrimdi. Özünü bozmadan günümüze uygun bir sekilde düzenledigimizde müthis hale gelecegini hissediyordum. Bu yüzden yeni bir albümü bekleyemedim ve paylasmak istedim.

2- Dikkatimizi çeken bir diğer durum da söz konusu cover'ın internetten mp3 formatında ücretsiz indirilebiliyor olması.. Genelde bu tip çalışmalar birkaç farklı versiyon da eklenip single şeklinde dinleyicilerle buluşurdu.. Değişen şartlar, siz sanatçıları ve firmaları da farklı davranmaya itiyor tabi.. Sizin bu konuya bakışınız nasıl? "Yolumu Bulurum" yoluna devam ediyor aslinda. Albümden yeni parçalari tanitmaya devam edecegim. Bu sebeple fiziki olarak yeni birsey çikarmayi çok manali bulmadim. Üstelik tek bir sarkinin binlerce versiyonunu sunmak pek de bana yakin gelmedi. Dijital ortamin güçlendigi ve bundan sonra neredeyse fiziki ortami geçecegi günlere çok uzak degiliz. Avrupa ve Amerika'da uygulanan sarkidan albüme mantigi bu piyasa sartlarinda bizim için de daha kabul edilebilir duruyor.

3- Önceki albümlerinizde de cover şarkılara yer vermiştiniz.. "Büklüm Büklüm", "Memleketim" gibi.. Eskiden farklı tadlarla dinlediğimiz şarkılara yeni bir ruh katarak ayrı şeyler hissettirebilmek çok zor aslında.. Kabullenilmesi, kolay olmuyor.. Siz yorumladığınız cover şarkılarda bugüne kadar bunu başardınız.. Aklınızda olan, yorumlamayı düşündüğünüz başka klasikler de var mı? Bir süre için cover sarkilara ara vermeyi düsünüyorum aslinda. Tekrar yorumladigim sarkilarin yükünü hep omuzlarimda hissettim. Eskiye ihanet etmeden yenilemek, yeni bir sarkiymiscasina kabul görmesi için çabalamak sanildigindan çok daha zor. Cover sarkilara gösterdigim özenin bugüne kadar hep karsiligini aldim, bu yükün altindan kalkabildigim için çok mutluyum. Elbette aranjör arkadaslarimin büyük emegi de tartisilmaz.

4- Son albümünüz "Yolumu Bulurum" birbirini tekrar eden, çok sayıda albüm arasından kolaylıkla sıyrılmayı başarmıştı.. Samimiyetin dinleyici tarafından çok çabuk hissedildiğine inanırım ben.. Nitekim "Yolumu Bulurum" daki emek ve duygu hissedildi.. Peki siz albümün gidişatından memnun musunuz? "Yolumu Bulurum" müzikal anlamda beni çok mutlu eden bir albüm. Dinleyici tarafindan da, profesyoneller tarafindan da çok begenilmis ve çok övgü almis bir albüm ayni zamanda. Ama ticari bir albüm degildi, aslinda bugüne kadar yaptigim hiçbir albüm ticari kaygilarla yapilmadi, müzigime gölge düsürecek hiçbir adim atmak istemedim. Buna ragmen özenle seçtigim tüm sarkilar kabul gördü, begenildi. Ömürsüz albümler en basindan hedefimdi, bu yüzden gidisatindan memnunum.

5- "Yeter"in hemen öncesinde Aysel Gürel anısına çıkarılan "Çınar" adlı saygı albümünde "Yalan Gibi" şarkısıyla yer aldınız.. Sizin de kendi albümünüzde "Saklanma" adlı muhteşem Aysel Gürel dizeleri vardı.. Gürel'in müzik hayatınızdaki yerinden ve "Çınar"daki şarkınızdan bahseder misiniz? Bir Çinardi Aysel Gürel... Hayatimdaki yeri, önemi tartisilmaz. Benim müzik kariyerimdeki mihenk taslarimdan biri O. 2.albümden itibaren birlikte çalismaya basladik ve bir daha hiç ayrilmadik. Benim bu ise ne kadar sevdali oldugumu en iyi anlayanlardan biriydi. O'nun kiymetlilerinden biri oldugumu bilmek hep gurur vermistir, bundan sonra da öyle olacak. Çinar albümünün repertuarini hasta yataginda yapmaya çalisirken, daha önce albümüm için hazirlanmis "Yalan Gibi"nin onun için çok özel oldugunu konustuk, mutlaka bu sarkiyi söylememi istedi. Benim sarkim basindan beri belliydi ve benim için bu sarkinin yeri çok ama çok baska... Ardinda biraktigi binlerce sarki sözü var, yani Aysel daha uzun süreler buralarda, hiçbir yere birakmayacagiz O'nu...

6- Yaz aylarının gelmesiyle beraber müzik dünyası hareketlendi.. Yeni albümler, konserler, organizasyonlar.. Yonca Lodi'nin 2008 yaz takviminde sevenlerine duyurmak istediği bir etkinlik var mı? Su anda "Yeter"in klibi üstüne çalisiyoruz. Sonra da bir turne projesi var. Benim gibi tatilden çok da hoslanmayan biri için ideal bir yaz olacak gibi görünüyor.

7- Yonca Lodi muhteşem aşk şarkılarıyla hafızalara kazındı.. Her geçen gün bunlara yenilerini ekleyerek devam edeceğinden de şüphemiz yok.. Peki müzik dışında oyunculukla arası nasıl Yonca Lodi'nin.. Dizi ya da sinema filmi gibi bir projeniz var mı? Oyunculuga bayiliyorum. Ama çalisma sartlari kendi isimi yapmaya izin verirse yapabilirim ancak. Sarki söylemek öyle önemli ki benim için, keske ikisini birarada yapabilecek bir proje olsa...

8- Sanat dünyasında işini ve özel hayatını dengede yürütebilen nadir isimlerdensiniz..İşin magazinel boyutundan ziyade işinizle gündemdesiniz... Ancak öte yandan da sansasyonla duyurulan albümler, yaratılan suni gündemlerle tanıtılmaya çalışılan prodüksiyonlar... Bu gidişatı bir sanatçı gözüyle nasıl değerlendiriyorsunuz? Degerlendirmek bile istemiyorum. Herkesin durusu kendisi için özeldir. Benim tercihlerim hep bu yönde oldu. Biraz hayata bakma sekliyle ilgili bisey bu, yani öyle medeni halle ilgili falan degil. Ben de gece disari çikiyorum, ben de arkadaslarimla ordan oraya geziyorum, egleniyorum. Çok populer olan mekanlara da gidiyorum, magazinci arkadaslarimla selamlasiyoruz, birbirimizin hatrini soruyoruz ama kimse canimi yakmiyor. Benim onlardan bir talebim yok, onlarin da benden, gül gibi geçinip gidiyoruz bu yüzden :)

9-Peki hayaller.. Yonca Lodi'nin hayatında hayallere yer var mıdır...? Sanatta hayaller bitmez, sayisiz hayalim var elbette. Ömrüm yettigince sarki söyleyebilmekle basliyor hepsi...

Röportaj: AHMET ERTEN (Hayat Müzik)