Menü
Röportaj : Koyu bir Tanju Okan hayranı: "Saro"
02 Haziran 2008 Pazartesi - 12:13 GMT
Saro

Bugüne dek müziğin mutfağında birçok önemli projeye imza atan Saro, TMC etiketli ilk albümü "O Gece" ile dinleyiciyle buluştu.. Ve Ahmet Erten'le Hayat Müzik'in konuğu oldu...

- Müziğin arka planda önemli işlere imzanızı atarken artık kendi sesinizle yazdıklarınızı biriktirdiklerinizi müzik severlerle paylaşıyorsunuz... Albüm hakkında konuşmadan öncesinden bahsedelim biraz.. Saro'yu nereden tanıyor müzik severler? Dinleyiciler Saro'yu gerek sahne çalışmalarından gerekse ses sanatçılarına vermiş olduğu şarkı sözlerinden tanıyor. Tabi ki en çok yıllardır canlı performansını dinlemeye gelen insanlar biliyor ve tanıyor Saro'yu.Onu en iyi anlayabilen ve çözebilen kişiler onu sahnede izleyebilenlerdir.Çünkü Saro'nun en sevdiği şay canlı şarkı söylemektir.

- Şimdi artık ilk albümünüz "O gece" ile müzik marketlerdeki yerinizi aldınız.. Bugüne kadar yaptıklarınız gibi içi dolu bir albüme imza atmışsınız.. Derler ya beklendiğine değmiş.. Prodüktör Febyo Taşel.. Aranjör de yine keza öyle.. Albümden bahsetmişken söylemeden geçemeyeceğimiz büyük üstad Aysel Gürel de bir sözüyle prodüksiyonda yerini almış.. Bu kadar doğru bir albüm için beklenmiş olmalı bu kadar zaman...

Evet, bekleme süreci belki çok uzun oldu ama değdi diyebilirim. Geçen son 10 yılın özeti de denilebilir bu album için. 17 yıllık sahne hayatının son 10 yılında aklımda olan album projesini gerçekleştirmek için doğru zamandı belki de. Febyo Taşel ile birlikte çıktığımız müzik yolculuğunda hala beraberiz, dolayısı ile bu album aslında ikimizin ortak hayaliydi demek yanlış olmaz. Aysel Gürel, Nino Varon, Günay Çoban, Herman Hallaçoğlu gibi üretici insanlarında bu albumda olması müthiş bir gurur kaynağı elbette.

- Müzik sektörü özellikle son yıllarda bir çok sorunla karşı karşıya kalıyor.. Albüm satışlarının düşmesi,müzik kanallarının sanatçılara koyduğu kısmi ambargolar, adil olmadığı iddia edilen ödül törenleri... Bir çok anlamda sanatçılarının haklarının yendiği konuşuluyor.. Bütün bu etkenlere rağmen albüm çıkarmak cesaret istemiyor mu sizce?

Çok doğru. Album çıkarmak cesaretten öte prodüktörler için de büyük külfet. Dönüşü şüpheli bir yatırım yapıyorsunuz haliyle, her ne kadar sanatçı dört dörtlük de olsa günümüz şartlarında,(sorunuzda bahsettiğiniz etkenlerden dolayı) satış rakamları maalesef ki arzu edilen boyutta olmuyor.70 milyon luk ülkemizde 20 bin adet satan albüme "başarılı" gözüyle bakılmaya başlandı ki müthiş bir utanç abidesidir bu durum. İnternet alemi, radyolar, televizyon sayesinde müthiş bir ivmeyle hızlandı şarkıların tüketimi. Hemen eskiyorlar, sanatçılar nerdeyse senede bir album yapmak durumunda kalıyor. Ödül törenlerinin ise konuşulacak hiç bir tarafı yok. Neresinden tutsanız elinizde kalıyor. En çok da insanların cep telefonlarının sömürülmesine üzülüyorum, bir bilseler ki ne kadar sms atsalar da sonuç AYNI...

Para harcayıp video klip çekiyorsunuz, müzik kanalları keyfi şekilde yayınlıyor veya yayınlamıyor. Radyolar keza öyle, reklamdan geçilmeyen radyo kanalları, üstüne üstlük sanatsal hiçbir değeri olmayan ve sadece "hareketli" olduğu için çalınan şarkılardan geçilmiyor. Klibi çekmek de yetmiyor bunu yayınlatabilmek için bir de para ödüyorsunuz kanallara. Dünyanın hiç bir yerinde sanatçının yayın organına para ödediği görülmemiştir, sanatçı üretendir, yapılan her yayından payına düşeni alır. Kural budur. Ülkemizin adeta kanayan yarası yıllardır çözülememiştir ve bu gidişle de çözülmesi imkansızdır. Bir de bunların üstüne olabildigince kalitesiz, seviyesiz, argo dolu, edebiyattan kültürden nasibini almamış, cinsel ögelerden geçilmeyen, armonik olarak fakir şarkılar üretilip piyasaya sürüldükçe iyi bir şeyler yapmaya çalışanlar bu hengamede kaybolup gitmektedirler. Bu durumun da en büyük suçlusu bu ve bu gibi yapımlara imza atan, piyasaya süren, bu tarz yapımları "HALKINA LAYIK GÖREN" prodüktörler/yapımcılardır. Sadece PARA kazanmak amaçlı yıllarca müziğe ihanet etmeleri bir yana görsel ve yazılı basını da satın almaktadırlar. Büyük Atatürk'ün de dediği gibi sanatçılar halkın kültür seviyesini yükseltmekle mükelleftirler! Düşürmekle değil. Türkçelerini bozmakla değil, argo ögreterek değil...

- Albümün sürprizi isi Tanu Okan'ın klasikleşen şarkılarından "Hasret"... Koyu bir Tanju Okan dinleyicisi misiniz.. Bu şarkının albüme dahil oluş sürecinden bahsedebilir miyiz?

Koyu bir hayranıyım. Nasıl olunmaz ki? O bir fenomen. Türkiye'de eşi benzeri olmayan bir ses ve üsluba sahip. Sevgili basın danışmanımın repertuar sürecinde iyi söylediğime inanarak tavsiye etmesi üzerine, yıllardır sahnede okudugum "Hasret"i de repertuara almaya karar verdik.

- Albümün sürprizlerinden birisi de Vokaliz grubu ile yapmış oldğunuz düet.. Nasıl bir araya geldiniz Vokaliz'le..?

"Kal" isimli şarkıyı bestelerken formundan dolayı müthiş bir vokal kompozisyonu olması gerektiğine inandığım bu parça için Türkiye'nin tek ve en iyi acapella grubu olan Vokaliz'le görüştük ve şarkımızı onlara gönderdik, Çok beğendiler ve hemen kendilerince bir partisyon yazıp saatlerce studyo da kaydettiler. Şarkının tarzı da hafif funk oldugu için bu tarz bir çalışmayı kaldırıyordu.

- Bir diğer düete de Funda Arar'la imza atmışsınız.. Albümün en dikkat çeken şarkılarından birisi de zaten söz konusu düetin şarkısı "Akşamüstü"

Evet. Yaklaşık 5 yıl önce Antonis Vardis'e ait (orjinali de düet olan) Yunanca bu esere Türkçe sözler yazmıştım. Bir kadın ve bir erkeğin münakaşasını anlatan bu şarkı çok keyifli oldu. Baştan beri aklımda düet için sevgili dostum Funda Arar vardı. Bir başkası zaten olamazdı. Türkiye'de ender duyulabilecek bir ses ve yoruma sahip olan Funda Arar'ın albüme katkısı benim için bir başka gurur vesilesidir.

- Müzisyenlerin albüm dışında yöneldiği projelerin başında artık dizi-film müzikleri geliyor.. Kıraç, Gökhan Kırdar gibi isimler bu alanda başı çeken isimler.. Saro'nun böyle çalışmaları var mı ya da olacak mı?

Şu an için böyle bir plan veya düşüncem yok. Daha önce de olmadı. Ben herşeyden önce ses sanatçısıyım, söz yazarı ve besteciyim, yazdığım veya söylediğim herhangi bir şarkı bir filmde kullanılırsa ne ala ama bunun dışında ısmarlama olarak film müziği ile ilgilenmeyi düşünmüyorum. Motivasyonumu tamamen üretim ve sahne performansına kanalize etmiş durumdayım ve böyle çok daha huzurluyum sanırım.

- Peki, Saro için bestecilik yönü mü solistlik yönü mü ön planda..? O gece ile solist yönünüz ortaya çıktı belki ama üretim süreci mi sizi daha çok heyecanlandırıyor yoksa şarkıcılık, yorumculuk mu?

Aslına bakılırsa her ikiside güzel elbette. Sahne bir başka tabi, hemen tepki alıyosunuz ve bu size olağanüstü bir keyif veriyor, gözünüzde ne para ne de başka bir dünyevi sevk. Bunun tadın herşeyin üstünde. Evde şarkı yazarken de farklı bir duyguda oluyorum, onun verdiği haz bambaşka. Ön planda olan ve olmasını istediğim şey ise Saro'nun ağırlıkta kendi şarkılarını icra eden bir erkek vokal olması.

- İnternet sanatçıların kendini istediği gibi ifade edebileceği en rahat platformardan birisi şüphesiz.. Sizin internet dünyası ilginiz nasıl.. Dinleyicilerinizle buluştuğunuz konuştuğunuz bir adres var mı?

Aleyhimize işleyen teknolojiyi nasıl lehimize çevireceğimizi düşünüyoruz şu günlerde... Web sayfaları da bunun en güzel yollarından biri. saroonline.net üstünden bütün dinleyicilerim bana mesaj atıp eleştiri ve beğenilerini sunuyorlar sagolsunlar. Neticede albümü evde oturup dinlemek için değil insanlarla paylaşmak için yapıyoruz. Kariyer için, sanata hizmet için, boş yaşamamak için, sevgi için, saygı için, insanların içlerini ısıtmak, kalplerini yumuşatmak için, zor geçen bir günün sonunda dinlendirmek için, dans ettirmek için, eğlendirmek için, eğitmek için, öğretmek için, öğrenmek için yapıyoruz albümleri.

Röportaj: Ahmet Erten | Hayat Müzik